WIs are placed into one of 42 groups with other local WIs. Each group has a specific WI Advisor allocated to them to support and guide them in the day-to-day running of their WIs. Annually, all of the WIs within a group get together to run a larger meeting for all of their members. This enables members to not only have access to speakers that may ordinarily be out of their WIs range, but also to allow members from different WIs to mix, share stories and best practise and make new friends. It’s a wonderful opportunity for all concerned.

Following is the list of all groups (arranged alphabetically by advisor surname):

HATCH
Blackmore
Doddinghurst
Navestock
Stondon Massey
Fox Hatch
 
 
 
 

ADVISOR:

Jo Adams

WINDMILL
Fryerning
Gt & Lt Warley
Hall Green
Shenfield & Hutton
Homestead
 
 
 
 

ADVISOR:

Jo Adams

FOREST
Buckhurst Hill
Chigwell
Chingford
Loughton
Theydon Bois
Waltham Abbey Warriors
 
 
 

ADVISOR:

Jane Bird

THAMES
Aveley
Bulphan
Chadwell St Mary
Chafford Hundred
Fobbing & Corringham
Linford & District
North Stifford
Orsett
West Tilbury

ADVISOR:

Jane Bird

 
MILFORD HALL
Buttsbury (Billericay)
Rosebay (Billericay)
South Green (Billericcay)
Stock Harvard
Three Stones
 
 

ADVISOR:

Jane Bird

 
LONDON
Dalston Darlings
Forest Gate
Hackney Wicked Women
East Edge Sister E6
Wanstead
 
 

ADVISOR:

Jane Bird

 
SPINNERS
Black Notley
Dolphin
Great Notley
Rayne
WINGs
 
  

ADVISOR:

Lyn Brister

 
FLITCH
Barnston
Dunmow
Eastons & Tilty
Felsted
 
 
  

ADVISOR:

Lyn Brister

 

CRIPSEY
Epping
Fyfield & District
Moreton & District
Ongar
 
 
  

ADVISOR:

Lyn Brister

 

COBBIN
Church Langley
Harlow
Hastingwood
North Weald
Roydon Village
 
  

ADVISOR:

Lyn Brister

 

WOODLAND
Cranham Engayne
Nelmes
Oglethorpe
Thorndon
Upminster & Cranham
 
  

ADVISOR:

Jan Curtis

 

SWAN MEAD
Briscoe (Pitsea)
Fryerns
Langdon Hills
Manor House (Laindon)
 
 
  

ADVISOR:

Jan Curtis

 

City
Marconi Belles
May Flowers
*New City Girls
Witham
 
 
  

ADVISOR:

Jan Curtis

 

Mayflower
Billericay
Downham
Little Burstead
Stock Afternoon
Wickford
 
  

ADVISOR:

Jan Curtis

 

CONSTABLE
Bradfield Eve
Erdelega
Great Bromley
Wrabness
 
 
  

ADVISOR:

Sheila Gunson

 

Estuary
Alresford
Brightlingsea
Elmstead Market
Engains
St Osyth
Thorrington Eve
  Wivenhoe

ADVISOR:

Sheila Gunson

 

LE SOKENS
Clacton on Sea
Frinton on Sea
Gunfleet
Holland Haven
Thorpe Le Soken
Weeley
  

ADVISOR:

Sheila Gunson

 

SPRING VALLEY
Boxted
Gt & Lt Horkesley
Magdalen Wood
Mile End
West Bergholt
 
  

ADVISOR:

Sheila Gunson

 

CROUCH
Bradwell on Sea
Burnham on Crouch
Maplin
Southminster
St Lawrence Bay
 
  

ADVISOR:

Sheila Gunson

 

VIKING
Cold Norton & Stow Maries
Eves Corner
Gt Totham Eve
Maldon Wycke
Mundon
 
  

ADVISOR:

Kay Lodge

 

PARKLANDS
Gt & Lt Leighs
Orchard Springs
Roxwell
Walthambury
Writtle Eve
 
  

ADVISOR:

Kay Lodge

 

BLACKWATER
Silver End
Tiptree Priory Heath
Tollesbury
Tolleshunt D’Arcy
 
 
  

ADVISOR:

Jan Nash

 

TINDAL
Broomfield
Chignals & Mashbury
Galleywood
Gt Baddow
 
 
  

ADVISOR:

Jan Nash

 

GREENFIELDS
Moulsham Lodge
Newland Spring
North Springfield
Tile Kiln
*NCG 2018 convene only
 
  

ADVISOR:

Jan Nash

 

HANNINGFIELD
East Hanningfield
Millwood
South Hanningfield
South Woodham
Woodham Ferrers
Reservoir Rebels
  Purleigh

ADVISOR:

Jan Nash

 

MILDMAY
Boreham
Hadfelda
Lt Baddow
Sandon
Springfield Afternoon
 
  

ADVISOR:

Jan Nash

 

INGREBOURNE
Hornchurch Harmonies
First Ladies (Barking & Dagenham)
Harold Wood Eve
RM1
The Brentwood Belles
 
  

ADVISOR:

Andrea Neale

 

ROMAN RIVER
Birch & Layer Breton
Fingeringhoe
The Strood
The WIGs
West Mersea
 
  

ADVISOR:

Andrea Neale

 

DO NOT CONVENE
Feering
Kelvedon
Lexden
Matching
White Notley & Faulkbourne
Goldhanger, Lt Totham &
Tollshunt Major
  WINK (Rayleigh)
Heybridge
Wickham Bishops

ADVISOR:

Andrea Neale

 

ASSOCIATES
 
 

ADVISOR:

Andrea Neale

 

 

MANDEVILLE
Aldham
Chappel & Wakes Colne
Copford
Earls Colne
Fordham
Gt Tey
  Home Farm
Paycockes
 
 

ADVISOR:

Pat Pratley

 

 

OAK
Gt & Lt Sampford
Little Walden
Radwinter
Saffron Walden Afternoon
Guildhall Girls (Thaxted)
 
 
 
  
 

ADVISOR:

Pat Pratley

 

CASTLE
Ridgewell
Sible Hedingham
The Maplesteads
Wickham St Pauls
 
 
  

ADVISOR:

Pat Pratley

 

COLNE VALLEY
Colne Engaine
Gosfield
Greenstead Green
Halstead
Stisted
 
  

ADVISOR:

Pat Pratley

 

AUDLEY
Ashdon
Audley End
Gibson
Langley
Sewards End
 
  

ADVISOR:

Pat Pratley

 

ROCHFORD HUNDRED
Barling & Lt Wakering
Canewdon
Ferndale (Southchurch)
Gt Wakering Eve
Paglesham
Roach
  Rochford

ADVISOR:

Shirley Perkins

 

VICTORIA
Southchurch Village & Friends
Southen Sisters
Westcliff-on-Sea
 
 
 
 
  

ADVISOR:

Shirley Perkins

 

FLETE
Canvey Island
Furtherwick
Knightswick
South Benfleet
 
 
 
  

ADVISOR:

Shirley Perkins

 

RAY
Hadleigh Castle
Hadleigh Eve
Kingston
Leigh Afternoon
Leigh Eve
Thundersley Village
  Thundersley Hart
Broadway Belles (Leigh)

ADVISOR:

Shirley Perkins

 

SWEYNE
Ashingdon Village
Hockley Village
Hockley Hawkwell
Rayleigh Mill
Rayleigh Mount Eve
 
 
  

ADVISOR:

Shirley Perkins

 

MOUNTFITCHET
Berden
Elsenham
Manuden
Stansted Mountfitchet Eve
Ugley
  

ADVISOR:

Angie Stephenson

 

ROOTHINGS
Great Hallingbury
Hatfield Broad Oak
High Roding & Gt Canfield
Sheering

 

  ADVISOR:

Angie Stephenson